WordPress obsahuje obrovské množstvo pluginov, ktorými si dá web vylepšiť (ale aj pokaziť). Ako si teda vybrať tie správne pluginy a zároveň si pritom nespomaliť web?
Pravidlá pre výber pluginov
Prvé pravidlo je: menej je viac. To znamená, že netreba inštalovať plugin na každú drobnosť, čo chcete mať na webe, občas stačí osloviť nejakého programátora, alebo si nájsť snippet (drobná časť kódu, ktorá sa zvykne dávať do súboru functions.php danej témy/šablóny). Na to je super mať vytvorenú child tému, viď predchádzajúci článok „Ako si správne zvoliť šablónu na web„.
Druhé pravidlo: počet inštalácií. Čím vyššie bude toto číslo na wordpress.org/plugins, tým skôr je plugin aktualizovaný a overený. Nemusí to však platiť absolútne.
Tretie pravidlo: čítať reviews/support. Tu sa človek dozvie, či a ako sú ostatní používatelia spokojní s daným pluginom. V prípade priveľkej nespokojnosti užívateľov rozhodne nebrať.
Štvrté pravidlo: posledná aktualizácia pluginu. Pokiaľ je plugin dlhodobo neaktualizovaný, hrozí riziko, že bude deravý a chybný, čo sa týka bezpečnosti. S bezpečnosťou majú pritom občas problém aj pluginy, ktoré sú aktualizované pravidelne, ale sú veľmi rozšírené. Príkladom takéhoto pluginu je napríklad plugin Revolution Slider = preto rozhodne odporúčam pri ňom mať určite zakúpenú aj licenciu, aby ste ho vedeli okamžite aktualizovať. A nezabudnúť na pravidelné aktulizácie stránky.
Kontrolovať kritické chyby pluginov sa dá na stránke https://wpvulndb.com/
Odporúčané okruhy druhov pluginov pre webstránku
Čo sa týka toho, aké pluginy je vhodné si vyberať, závisí aj od typu stránky. Iné pluginy potrebuje bežný web a iné eshop. Gro určitých druhov by však mal mať každý web.
Druhy pluginov
- bezpečnostné – na zabezpečenie webstránky,
- SEO – na podporu tvorby kľúčových slov a description pre obsahy,
- zjednodušujúce prácu – napríklad plugin na duplikáciu iného článku, kde sa prenesie veľké množstvo opakujúcich sa údajov a zmenia sa len potrebné, pluginy pre importy obsahov,
- page buildre na krajšiu a vizuálnu tvorbu obsahov,
- zálohovacie,
- cacheovacie,
- GDPR a cookies,
- pluginy na viacjazyčnosť,
- pluginy na komprimovanie obrázkov,
- pluginy na migráciu stránok,
- pluginy na tvorbu vlastných post types a taxonómií a komplexných častí webu,
- newsletter a zber kontaktov,
- sharovanie na sociálne siete,
- pluginy na správu galérií a dokumentov,
- kontaktné formuláre a smtp nastavenia pre odosielanie mailov,
- a mnoho iných.
Konkrétne ”must have” pluginy si preberieme v ďaľšom článku, inak tu z tohto bude elaborát 🙂
Ktoré druhy pluginov používate vy?
A o ktorých ste ani nepočuli, alebo ich nevyužívate? Napíšte do komentárov.
Pridaj komentár